Škola Tradiční čínské medicíny 2024

Načítám Akce

« Všechny Akce

Škola Tradiční čínské medicíny 2024

21 září, 2024 - 22 června, 2025

48400Kč

Tradiční čínská medicína (TČM) je celostní přístup ke zdraví a celému životnímu stylu.

Je zdokonalována přes 4 tisíce let, účinnost potvrzuje i současná věda.

Zahrnuje systém stravování, vliv emocí na fyzické zdraví, souvislosti mezi orgány, propracovanou diagnostiku zdravotních obtíží a mnoho dalších poznání a postupů.

Vychází ze zákonitostí přírody a vesmíru.

Nejde jen o zdraví, TČM je životní filozofie pro dosažení duševní pohody a harmonie ve vztazích, v práci a dalších oblastech života.

10 víkendů nabitých informacemi a praktickými zkušenostmi a praktickou výukou.

Komu je celoroční škola určena:

Všem, kteří TČM chtějí uplatňovat ve své rodině a nejbližším okolí, stejně jako masérům, fyzioterapeutům a jiným terapeutům, kteří si chtějí rozšířit spektrum svých profesionálních dovedností.

  1. ZÁKLADY ČÍNSKÉ MEDICÍNY1 VÍKEND: 21.-22.9. 2024

  2. ČTYŘI DIAGNOSTICKÉ METODY1 VÍKEND:  5.-6.10.2024

  3. OBRAZY NEMOCÍ2 VÍKENDY: 9.-10.11. 2024+14.-15.12.2024

  4. PULZOVÁ DIAGNOSTIKA  + MOXOVÁNÍ 1VÍKEND:  18.-19.1.2025

  5. AKUPRESURA 1 VÍKEND: 22.-23.2. 2025

  6. TUINA 2 VÍKENDY: 22.-23.3. 2025 + 26.-27.4.2025

  7. ČÍNSKÁ DIETETIKA 2 VÍKENDY: 24.-25.5. + 21.-22.6. 2025

Výuka:

  • sobota:9-18h.;
  • neděle:9-16h.

Cena: 40.000,- bez DPH / 48.400,-vč. DPH

V ceně je zahrnuto všech 10 výukových víkendů.

Pro přihlášky provedené od 23.8.do 1.9. 2024 SLEVA 10% NA CELÝ ROČNÍK

UŠETŘÍTE -4840,-  

Sleva bude připsána do faktury, kterou obdržíte.

Možnosti platby:

  • platba celé najednou 1x 48400,-
  • platba na 2x 24.200,-
  • platba na 3x (16400 + 16000 + 16000)
  • platba na 4x 12.100,-
  • platba na 5x 9680,-

Místo konání:

  • ZÁZRAKY DUŠE s.r.o., Budova InPark, 1.máje 103, Ostrava Vítkovice

Lektor:

Petr Novák – praktik TČM a shiatsu

V roce 1990 se setkal s aromaterapií, která pozměnila jeho životní cestu. Stál u zrodu  Asociace Českých aromaterapeutů (1996) a podílel se na založení Institutu aromaterapie.  Je absolventem TCM Institutu – Studium pěti dovedností (TČM Bohemia) – fytoterapie, akupunktura, moxování, baňkování, gua-sha, tuina. Stále se vzdělává na mnoha kurzech u TČM Bohemia a Československé SinoBiologické společnosti. Je žákem prof. Bai Yunqiao a v roce 2009 a 2014 se účastnil odborné stáže v Číně (Nanjing University of TCM, respektive Changsha dětská nemocnice). Věnuje se lektorské činnosti v několika českých školách se zaměřením na TČM nebo qigong. Svou praxi propojuje s aromaterapií. Vice informací na stránce pod odkazem-stačí kliknout na jméno lektora/lektorky.

Lektorka:

Lenka Nováková Dis.

Vyučuji a praktikuji především jedinečný systém Qigongtuina masáží, který sem přinesl pan profesor Bai Yunqiao. Pan profesor vyučoval tyto techniky v Číně, na Slovensku, v Čechách a ve Francii. Měla jsem to štěstí, učit se přímo od pana profesora. Bohužel pan profesor na nás již dohlíží z jiných světů. Tyto úžasné a jedinečné techniky již téměř nikdo nevyučuje a je mi ctí, že je mohu šířit dále a vzdělávat tak nové a nové studenty a pomáhat tak k šíření těchto účinných, energeticky silných a neinvazivních masáží. Vice informací na stránce pod odkazem-stačí kliknout na jméno lektora/lektorky.

Program:

1. ZÁKLADY ČÍNSKÉ MEDICÍNY

NÁŠ TIP: NAUČTE SE ŽÍT V HARMONII, NEBUDETE NEMOCNÍ!
 

Moudrost tradiční čínské medicíny výstižně vyjadřuje myšlenka „Léčit onemocnění ve chvíli, kdy už vzniklo je stejné, jako kopat studnu, když už mám žízeň“. Síla východního přístupu spočívá v prevenci, tedy ve snaze udržovat rovnováhu, spíš než se zabývat jejím napravováním.

Program

  • V tomto kurzu se zajímavou formou zážitkového učení seznámíte se základními pěti elementy tvořícími základy čínské filozofie.
  • Vysvětlíte si pojem Dao (Tao) a seznámíte se s energiemi Yin a Yang (Jin a Jang  – Jin v Jangu jsou v protikladu,  Jin v Jangu v sobě navzájem koření, Jin v Jangu se vzájemně převažují, Jin v Jangu se v sebe vzájemně proměňují).
  • Zaměříte se na trojici principů NEBE – ČLOVĚK – ZEMĚ (Tian – Ren – Di) a jejich tři poklady. 
  • Dozvíte se, co je Ming Men a jaké jsou jeho funkce.
  • Budete se učit o vnitřním počasí, které prezentuje zima, vítr, horko, vlhko a sucho.
  • Odhalíte tajemství Esence Jing (Ting). 
  • Budete se zabývat pěti základními elementy, kterými jsou VODA, DŘEVO, OHEŇ, KOV a ZEMĚ a jejich vzájemnými vztahy.  


Zdravý a spokojený je ten, kdo žije v harmonii s vesmírem – říká staré čínské přísloví. 

2. Čtyři diagnostické metody  /四诊 sìzhěn ( Si – čtyři, Zhen – diagnostika)/

  1. Pozorování – 望診 wàngzhěn (+ pozorování jazyka)
  2. Dotazování – 問診 wènzhěn
  3. Naslouchání – 聞診 wénzhěn (+ čichání)
  4. Pohmat – 切診 qièzhěn (+ vyšetření pulzu – jen se zmíníme)

Seznámíte se se základními diagnostickými metodami používanými v TČM přes dva tisíce let. Hlavně budeme rozvíjet pozorování, u dotazování se budeme věnovat deseti diagnostickým otázkám: chlad / horko, pocení, hlava a tělo, hrudník a břicho (vnitřnosti zang fu), chuť k jídlu, žízeň, stolice a močení, spánek, smyslové orgány, bolest (jaká je, kdy se zhoršuje), gynekologie, psychický stav, sex, dětský věk.

Metody, které již byli v TČM známé, uspořádal lékař Bian Que. Jeho skutečné jméno je údajně Qin Yueren (秦越 人), ale jeho lékařské dovednosti byly tak úžasné (transplantace srdce), že mu lidé dali stejný název jako legendárnímu lékaři Bian Que. Jeho přibližný rok narození je 401 př. n. l. a zemřel 310 př. n. l. (ve věku 91 let).

Při užití Čtyř diagnostických metod budeme mít předpoklad správné diferenciace a efektivní diagnostiky v TČM. Jedná se o opačný pohled než Obrazy nemocí v TČM.

Například možné diagnostiky při pozorování kůže:

Skvrna na kůži
• bledá = stagnace Qi, blokáda krve
• tmavá = stagnace Qi, blokáda krve, nedostatečnost ledvin
• červená = horko, oheň
• nafialovělá, purpurová = blokáda ohně, blokáda krve

Pupen
• červený: větrná horkost, horko v krvi, vlhká horkost
• barvy kůže: toxin – jed (bradavice), stagnující vlhkost
• purpurový: blokáda horka (toxinu), či krve

Puchýř
• barva čirá či nažloutlé, okraje lehce zarudlé čiré či: vlhká horkost, vnější škodlivina – větrné vlhko nebo horko
• barva čirá či nažloutlá, okraje zarudlejší: ohnivý toxin
• barva čirá bez zarudnutí (otlačení): stagnace Qi, krve či tekutin

Pustula (hnisavý puchýřek, pus – lat.hnis)
• povrchová: vnější hnisavý puchýřek, pus –lat.hnis – vnější ohnivý toxin (obvykle větrná horkost)
• hluboká: vnitřní Huo Du – vnitřní ohnivý toxin (obvykle vnitřní horko nebo vlhké horko)

3. Obrazy nemocí

ZDE SE NAUČÍME CHÁPAT A POJMENOVÁVAT JEDNOTLIVÉ DIAGNOSTICKÉ OBRAZY TČM.

TČM NEMÁ NEMOCI, TAK JAK JE ZÁME, ALE MÁ TZV. OBRAZY NEMOCÍ, KTERÉ NÁM POMOHOU HOLISTICKÝM POHLEDEM NAJÍT KOŘEN NEMOCI.

辨證 – Bian Zheng 辨 = ROZLIŠIT 證 = OBRAZ „Mudrcovo léčení je takovéto: je nutné znát princip yin-yangu nebes a země i zákonitosti chodu čtyř ročních období, vztahy mezi pěti orgány zang a šesti orgány fu, vztah yin a yang, povrchu a nitra…“ Su-wen, kap.77, s.1258.

Podle teorie tradiční čínské medicíny (TČM) je Obraz nemoci (neboli vzorec, syndrom) analýzou projevů nemoci praktikujícími TČM. Obrazová klasifikace (Bian Zheng ) je tradiční diagnostická metoda pro kategorizaci syndromů pacientů na základě jejich prezentovaných stavů.

V současné době se kombinace diagnostiky Obrazů stává běžným modelem v diagnostice TČM v klinické praxi. Klinická léčba pacienta závisí na klasifikaci konkrétního TČM Obrazu. Zjištěné příznaky se sdružují a tvoří Obraz nemoci (Zheng). Obraz nemoci musíme vždy nějak pojmenovat, abychom mohli naplánovat zásady léčby = PRINCIP LÉČBY

4. Pulzová diagnostika + Moxování

Qie Mai – pohmat pulzu  

Pohmat pulzu patří k nejdůležitějším a nejpropracovanějším metodám vyšetřování v čínské medicíně. Poměrně podrobné popisy této diagnostiky nacházíme již v kánonech Nejing a Nanjing. 

Zang Zungjing ve svém „Pojednání o zranění chladem“ rozdělil pulzy do dvou skupin – na pulzy yinové a pulzy yangové. 

Na přelomu 3. – 4. století napsal Wang Shuhe „Knihu pulzů“, v níž popisuje 24 typů pulzů. 

Sungský lékař Cui Jiayan (1189) v díle „Principy pulzů“ (Cuishi Maijue) vybral jako základní čtyři typy pulzů – povrchový, hluboký, pomalý a rychlý, a zbylé k nim přiřadil. 

V 16. století Li Shizhen přidal k autorovi Wang Shuhe a jeho dvacetčtyřem pulzům tři další, takže se počet rozšířil na 27. 

O století později přidal k těmto pulzům ještě jeden (prudký) Li Zhongzi (1588 –1655), čímž se počet završil na 28 pulzů.  U pulzů se dá poznat těhotenstí a i jestli to bude kluk nebo holka

“Je to chlapec, pokud je během těhotenství pulz kluzký na levé straně, a je to dívka, pokud na pravé straně, tak může být kojení.„

Moxování je součástí tradiční čínské medicíny, kde se využívá tepla a kouře z léčivé moxy. Nejstarší záznamy o moxování jsou z díla filozofa Meng Kó (374 -289 p.n.l ). Zahřívají se akupunkturní body pomocí tzv. doutníků a tím se stimulují nebo léčí dané orgány. Dochází k prohřátí a uvolnění. Tělo tak dostává potřebnou energii, díky níž se lépe v vyrovnává s nemocí a především se předchází jejímu vzniku. Moxy jsou z pelyňku (Artemisia chinensis). Po celém světě má pelyněk pověst byliny,která chrání před zlem. Na většinu lidí působí vůně pelyňku uvolňujícím účinkem, dochází zde tedy i k příjemné aromaterapii. Teplo pelyňku prostupuje tělo do hloubky, vstupuje do akupunkturních drah, doplňuje energii, podporuje oběh a vylučuje z těla chlad a bolest. Má silný tonizující účinek na tělo a posiluje je v boji proti chronickým obtížím, vyčerpání a špatnému trávení.

Pozoruhodně účinné je moxování zejména u preventivního posilování organismu a utužování zdraví. Moderní výzkumy prokázaly, že dokáže urychlovat cirkulaci krve v pánevní oblasti, děloze a že dokáže rovněž upravit menstruaci a pomoci při neplodnosti. Používá se rovněž u revmatických bolestí, zánětu šlach, artritidě a při bolestech všeho druhu, při únavě a vyčerpání a na podporu imunitního systému.

Moxy se pouze přikládají do určité vzdálenosti od daného bodu, jedná se o tzv. nepřímou metodu která příjemně prohřívá místo a klient pociťuje úlevu nejen díky teplu, ale i díky uvolňujícím se látkám z bylin (existuje i metoda přímá, kde se moxy přikládají přímo na pokožku, ale tato metoda se v Evropě praktikuje méně).

5. Akupresura

Akupunkturní body používané při léčbě se mohou, ale nemusí nacházet ve stejné oblasti těla jako cílový symptom. Teorie TČM, podle níž se tyto body vybírají, spočívá v tom, že působí na systém meridiánů a přinášejí úlevu tím, že obnovují rovnováhu mezi jin, jang a čchi.

Mnoho východoasijských bojových umění akupresuru také hojně studuje a využívá pro sebeobranné a zdravotní účely (např. čin na). Říká se, že využití bodů nebo jejich kombinace slouží k manipulaci s protivníkem nebo k jeho zneškodnění. Tito bojovníci také pravidelně masírují své vlastní akupresurní body v sestavách, aby odstranili údajné blokády svých vlastních meridiánů, a tvrdí, že tím zlepšují svůj krevní oběh a pružnost, a udržují body „měkké“ nebo méně zranitelné vůči útoku.

Celkově má akupresura aktivovat samoléčebné schopnosti těla. 

  • historie a seznámení stěmito technikami
  • základy nauky o meridiánech
  • základy akupresury
  • orgánové hodiny
  • vyhledání jednotlivých akupresurních bodů
  • nácvik jednotlivých technik ovlivnění AKU bodů presurou a moxou
  • aplikace do systému zvyšování obranyschopnosti a imunity
  • kontraindikace použití akupresury a moxování

6. Masáže Tuina a Qigongtuina

Tuina je součástí Tradiční čínské medicíny, je to masáž, která využívá akupunkturní dráhy a body a pracuje i se svaly, šlachami a klouby. S její pomocí se řeší potíže s pohybovým systémem, stejně tak i s vnitřními orgány. Každé masáži by měla předcházet důkladná diagnostika dle principů Tradiční čínské medicíny.

Masáž Tuina se v Číně používá více jak 5000 let a dodnes je součástí klasických nemocnic nebo jsou dokonce samostatné nemocnice, kde se léčí pouze pomocí Tuiny. Dá se využít i jako relaxační masáž.

 Speciální kapitolou je využití Tuiny u dětí. Jedná se o neinvazivní metodu, která velmi rychle dokáže dětem ulevit od potíží a to bez zbytečného zatěžování jejich organismu a hlavně bez vedlejších účinků.

  Co je  Qigong Tuina?

Jde o terapeutický systém, který vyučoval pan profesor Bai Yunqiao, který pocházel z Číny z lékařské rodiny.  Jde o techniky s hlubokým účinkem, kde se využívá především práce s naší vnitřní energií, kterou kultivujeme díky pravidelnému cvičení Qigong. Touto energií pak působíme na určité akupunkturní body a oblasti. Účinek technik je pak při správném provedení ohromující. Pan profesor takto pomohl nejednomu klientovi s potížemi, jako je například dětská obrna, mentální opoždění, autismus, ADHD… Techniky jsou velmi jemné, relaxační a uvolňující.

Ve dvou víkendech se naučíme základní techniky Tuiny a jejich správné provedení. Naučíme se cvičení Qigong a seznámíme se s technikami Qigong tuiny, které okusíme na vlastní „kůži“. Tato fráze ale není úplně trefná, protože Tuina a Qigong tuina masáže se provádí přes oblečení nebo deku. Jsou tedy velmi komfortní, především, pokud se někdo nerad odhaluje.

7. Čínská dietetika

V Tradiční čínské medicíně je dietetika jedním ze základních pilířů. Funguje na principu yinu a yangu a vyrovnávání rovnováhy v organismu. Jen těžko bychom měli dobré výsledky s terapií akupunkturou, bylinami nebo cvičením, pokud bychom nezměnili stravování. Jedná se o komplexní a individuální přístup. Každý člověk jsme jedinečný, máme jiné potřeby a jiné starosti. Každé tělo vyžaduje osobní přístup, na podkladech důkladné diagnostiky se stanoví obraz nemoci a na jeho základě se doporučuje úprava stravy tak, aby podpořila správné fungování organismu a nastartovala fyziologické procesy, které byli z různých důvodů potlačeny nebo zastaveny.

Setkáme se ve dvou víkendech. Jeden z nich bude věnovaný obrazům nemocí podle Tradiční čínské medicíny a přiřazení vhodných a nevhodných potravin k těmto obrazům.

Druhý víkend je o jednotlivých potravinách. Probereme si, jaký orgán daná potravina ovlivňuje, jakou má povahu, jestli zahřívá nebo spíše ochlazuje a jaká je její chuť a funkce.

Po absolvování dvou víkendů dietetiky budete umět správně upravit jídelníček a naučíte se stravu vnímat a používat jako velké a mocné léčivo.

Souhrnné Osvědčení obdrží studenti na konci roku, po zvládnutí všech částí studia.

Nocleh

Pokud nejste nároční na nocleh a preferujete ušetřit za hotel, pak umožňujeme kurzistům přenocovat v prostorách školy. K dispozici jsou WC, sprcha, lednička, konvice, mikrovlnka, nádobím běžně vybavená kuchyňka.

Spaní

  • každý si zajistí vlastní spacák a karimatku-či jinou podložku na spaní (matraci, molitan….)
  • kdo má štěstí a uloví si – může spát na gauči – v prostorách školy jsou 2 gauče – nelze místo na gauči objednat či rezervovat ani garantovat
  • není dovoleno spát na masérských stolech
  • poplatek za nocleh je 250,-Kč/1 noc – platí se na místě – rezervace noclehu v přihlášce není závazná-je možné si to kdykoliv rozmyslet
  • pokud si přejete REZERVOVAT nocleh v učebně, napište si o něj do POZNÁMKY K OBJEDNÁVCE v pokladně ESHOPU Příklad: Prosím o rezervaci 2 nocí v učebně.

Podrobnosti

Zahájení:
21 září
Ukončení:
22 června, 2025
Cena:
48400Kč
Rubriky Akce:
, ,